Droga do kariery
Sprawozdanie z projektu KKDDK w roku szkolnym 2011/2012 PDF Drukuj Email

 

INFORMACJA o działaniach w roku szkolnym 2011/2012
- Projekt unijny „Kompetencje Kluczowe Drogą Do Kariery”
 
 
·         W prjekt zaangażowani są uczniowie z klas II LO – 45 osób w tym 3 osoby zrezygnowały w czerwcu 2012r.
·         W projekcie KKDDK jest 5 Zespołów Badawczych:
Z1c- 9 uczniów, opiekun: Teresa Kulik (w 3 klasie będzie 8 uczniów)
Z1f- 9 uczniów, opiekun: Agata Klimkiewicz
Z1i- 9 uczniów, opiekun: Jolanta Günther (w 3 klasie będzie 8 uczniów)
Z1m1- 11 uczniów, opiekun: Jolanta Zdrojewska (w 3 klasie będzie 10 uczniów)
Z1m2- 7 uczniów, opiekun: Wiesława Sosnowska
·         W ramach Projektu KKDDK w dniach od 8 do 14 lipca 2011r. grupa 29 uczniów z naszej szkoły brała udział w Letnim Obozie Naukowym w Człuchowie. Uczniowie byli podzieleni na 5 zespołów badawczych: chemiczny (opiekun- pani Ewa Jacewicz, nauczyciel chemii z Białogardu), fizyczny (opiekun- pan Wojciech Balcerek, nauczyciel fizyki z Żagania), informatyczny (opiekun- pani Jolanta Günther), matematyczny nr 1 (opiekun- pan Zbigniew Michalak, nauczyciel matematyki z Nowogardu) i matematyczny nr 2 (opiekun- pan Mariusz Kuśnierczak, nauczyciel matematyki w Wałczu). Organizatorzy przygotowali dla uczestników bogaty program zajęć. Wykłady i warsztaty naukowe (dziennie maksymalnie 6 godzin) odbywały się od drugiego do szóstego dnia pobytu. Członkowie Zespołów Badawczych uczestniczyli w zajęciach "Ja w zespole", podczas których doskonalili m.in. umiejętność współpracy i współdziałania. Ponadto aktywnie uczestniczyli w zajęciach z naukowcami i nauczycielami. Dodatkowo dla każdego uczestnika obozu były zorganizowane zajęcia rekreacyjne: basen, kajaki, kręgle oraz w zależności od zainteresowań różne zajęcia sportowe. Niemało zabawy i atrakcji turystycznych przyniósł Turniej Zespołów Badawczych, który odbył się szóstego dnia po obiedzie. W dniu wyjazdu okazało się, że nasz Chemiczny Zespół Badawczy w składzie: Wiktor Bartnicki, Anna Grabowska, Patrycja Gojlewicz, Klaudia Pawłowska, Magdalena Bekier, Marcelina Golczyk prowadzony przez panią Ewę Jacewicz uzyskał pierwsze miejsce, a każdy członek zespołu otrzymał wspaniałą nagrodę (odtwarzacz MP4).
 
·         W Zespołach Badawczych w I semestrze przeprowadzono po 28 godzin, a w II semestrze po 32 godziny lekcyjne zajęć zgodnie ustaloną tematyką w poszczególnych zespołach.
·         Każdy Zespół Badawczy otrzymał zamówione w poprzednim roku szkolnym 2010/2011 sprzęty i materiały do pracy w bieżącym roku szkolnym. Szkolne pracownie wzbogaciły się o zestawy brył przestrzennych, figur płaskich, zestaw szklanych naczyń i środków chemicznych, urządzeń do doświadczeń fizycznych oraz w aparat fotograficzny.   
 
·         W ramach Projektu odbyły się wyjazdy uczestników Projektu:
 
1.     Szczecin- 23.09.2011r. Festiwal Nauki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Odwiedziliśmy wydziały architektury i informatyki uczestnicząc w ciekawych wykładach i pokazach.
2.     Warszawa- Centrum Nauki Kopernik- 18 października 2011r. grupa 33 uczniów z naszej szkoły zwiedzała stałe wystawy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jechaliśmy ok. 10 godzin, by od 9:00 do 13:00 zobaczyć nowoczesne Centrum Nauki w naszej stolicy. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zobaczyć jak wiele pojęć teoretycznych można zaobserwować w praktyce. Każdy zachowa w swojej pamięci, to co dla niego było najciekawsze i interesujące. Oprócz wystaw udało nam sie przejść ulicami Warszawy do innego Centrum - odwiedziliśmy "Złote Tarasy". W powrotnej drodze do autokaru zobaczyliśmy kilka ważnych miejsc w naszej stolicy między innymi: Grób Nieznanego Żołnierza, Plac Defilad, Pałac Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Zamek Królewski a część uczniów odwiedziła Rynek Starego Miasta i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z Syrenką Warszawską. Powrót do domu rozpoczął się o godz. 17:00 i trwał ok. 8 godzin.
3.     Sulechów- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa – 16.12.2011r. odbył się wyjazd do PWSZ w Sulechowie. Ciekawe zajęcia odbyły się w ramach wyjazdu unijnego KKDDK - Paszporty edukacyjne- uczniowie mogli wykonać podczas zajęć doświadczenia: fizyczne, chemiczne i zaobserwować rodzaje energii odnawialnej podczas pokazu przez pracowników uczelni pomieszczeń z urządzeniami wspomagających odzyskiwanie energii.
4.     Gorzów Wlkp.- 09.02.2012 grupa młodzieży w ramach projektu unijnego KKDDK - Podróże innowacyjne" zwiedzała Firmę Sumitomo Electric Bordnetze w Gorzowie Wlkp. Wyjazd był bardzo ciekawy, uczniowie mogli zapoznać się z organizacją pracy dużej firmy produkującej okablowanie do samochodów. Każdy z uczniów miał możliwość zapoznania się z wybranymi stanowiskami pracy i wykonywanych tam zadań przez pracowników.
5.    Koszalin – Politechnika Koszalińska, Ferma Wiatraków pod Koszalinem – Firmy Veritas (wyjazd odbędzie się we wrześniu 2012r.)
·         Jednym z zadań dla uczestników Projektu KKDDK był Piknik Młodych Naukowców- przygotowanie stanowisk poszczególnych Zespołów Badawczych, by pokazać podejmowane zadania przez uczestników Projektu- Informacja o poszczególnych stanowiskach w poniższej tabeli. Oprócz tego każdy zespół otrzymał zamówione materiały na potrzeby prezentacji swoich prac (2 tablice korkowe, parawan, fartuchy białe, filmy DVD na lekcje fizyki). Dla wszystkich gości przewidziany był w ramach finansowania słodki poczęstunek.
 
 
 

Piknik Młodych Naukowców
Data
23 maja 2012r.
Miejsce
budynek Zespołu Szkół Nr 1 w Pyrzycach
Zespoły Badawcze
(z zachowaniem numeracji projektowej)
Forma i opis prezentacji
(w tym: przedmiot; zadania osób zaangażowanych)
Rozwijane kompetencje kluczowe
Założone cele i stopień ich realizacji
Z1c
Stanowisko w klasie. Informacja o zespole i przedstawienie ciekawych wizualnie doświadczeń chemiczne przygotowanych i przedstawione przez wszystkich członków zespołu.
Kompetencje chemiczne
Pokaz ciekawych wizualnie doświadczeń udało się wykonać zgodnie z założeniami
Z1f
Stanowisko w klasie. Informacja o projekcie Ciekawe doświadczenia fizyczne, wyświetlanie fragmentów filmów, gier związanych z fizyką. Zadania przygotowane i przedstawione przez wszystkich członków zespołu.
Kompetencje fizyczne
Zaplanowane zadania oraz pokaz ciekawych wizualnie doświadczeń udało się wykonać zgodnie z założeniami
Z1i
Stanowisko w klasie. Wystawa zdjęć z wyjazdów i zajęć. Pokaz wnętrza komputera- stanowisko z komputerem bez obudowy; krzyżówki informatyczne rozwiązywane przez odwiedzających (nagrody za rozwiązane hasła). Najbardziej aktywni: Adrian Eitel, Kinga Nowakowska, Karolina Parzonko, fotoreporter Mikołaj Stankiewicz
Kompetencje informatyczne
Pokaz udało się zrealizować i wykonać zgodnie z założeniami, odwiedzający rozwiązywali krzyżówki z nagrodami z zakresu wiedzy informatycznej wykonanych przez członków zespołu.
Z1m1
Stanowisko w klasie. Wystawa ciekawych figur płaskich. Pokaz różnych gier matematycznych wykonanych przez uczniów, aktywny udział odwiedzających. Zaangażowani wszyscy członkowie zespołu.
Kompetencje matematyczne
Pokaz i udział odwiedzających w grach matematycznych zaprojektowanych przez zespół badawczy
Z1m2
Stanowisko w klasie. Prezentacja komputerowa: obóz wakacyjny, praca w szkole, wyjazdy z projektu. Wystawa ciekawych form przestrzennych. Pokaz gry planszowej z aktywnym udziałem odwiedzających stanowisko. Rozwiązywanie zadań – zagadek logicznych, łamigłówek . Zaangażowani wszyscy członkowie zespołu.
Kompetencje matematyczne
Pokaz i zabawa odwiedzających podczas matematycznej gry planszowej wykonanej przez zespół badawczy.
Rozwiązywanie zadań logicznych.

 
·         Wybrani uczniowie spędzą tydzień wakacji na Interdyscyplinarnej Akademii Naukowców w Sulechowie od 7.08.2012r. do 14.08.2012r.
Lp.
Imię i nazwisko
Nr ucznia
Grupa badawcza
1
Aleksandra Bereżańska
z1i/3/z1m1/12
m
2
Alina Zagórska
z1f/8/z1m1/16
m
3
Emilia Knapińska
z1f/9/z1m1/17
m
4
Karolina Jankowska
z1i/5/z1m1/18
m
5
Agata Wiśniewska
z1i/9/z1m1/19
m
6
Jakub Kujawa
z1b/1/z1m2/1
m
7
Patrycja Husak
z1b/8/z1m2/8
m
8
Magdalena Iwankow
z1b/9/z1m2/9
m
9
Andżelika Pawlak
z1i/8/z1m2/11
m
10
Klaudia Pawłowska
z1c/2/z1m2/12
m
11
Patrycja Gojlewicz
z1c/5/z1m2/13
m
12
Eliza Balicka
z1i/2/z1m2/14
m
13
Adrian Eitel
z1m/4/z1i/13
i
14
Kinga Nowakowska
z1m/3/z1i/15
i
15
Karolina Parzonko
z1m/1/z1i/17
i
16
Joanna Prymus
z1b/10/z1m2/10/z1i/18
i
17
Dorota Pietrzykowska
z1f/2/z1c/12
c
18
Jakub Zarzycki
z1f/4
f
19
Kacper Michalik
z1i/4/z1f/13
f
20
Kostecki Sebastian
z1i/7/z1f/14
f
 
·         W przyszłym roku szkolnym 2012/2013 odbędą się zajęcia w I i w II semestrze przygotowujące uczestników do matury z przedmiotu kierunkowego zespołu (będą 3 zespoły matematyczne, jeden fizyczny i jeden chemiczny). Uczniowie otrzymają podręczniki i materiały ksero. Efektem będą wypracowane i zebrane zadania maturalne w zbiory zadań maturalnych z ciekawymi rozwiązaniami uczestników oraz wyższe wyniki uzyskane na maturze z przedmiotu kierunkowego.
 
 
Koordynator szkolny
Jolanta Günther
 
 
 
 
Wyjazd do Firmy SE Bordnetze w Gorzowie Wlkp. PDF Drukuj Email

9.02.2012 grupa młodzieży w ramach projektu unijnego "Kompetencje Kluczowe Drogą Do Kariery - Podróże innowacyjne" zwiedzała Firmę Sumitomo Electric Bordnetze w Gorzowie Wlkp.   Wyjazd był bardzo ciekawy, uczniowie mogli zapoznać się z organizacją pracy dużej firmy produkującej okablowanie do samochodów. Każdy z uczniów miał możliwość zapoznania się z wybranymi stanowiskami pracy i wykonywanych tam zadań przez pracowników. Zapoznali się z możliwością wykorzystania informatyki na poszczególnych stanowiskach pracy oraz w jaki sposób tworzy się poszczególne elementy okablowania do samochodów oraz jak wygląda montowanie i sprawdzanie już gotowego zestawu. Każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego sprawdzenia się jaką posiada sprawność, której poddawani są co pół roku wszyscy pracownicy tej firmy. Było, to dla nich ciekawe i z zainteresowaniem wykonywali przygotowane dla nich zadania. W szczególności prowadząca zajęcia podpowiedziała im, co mogliby wykonać dla siebie w domu, by ćwiczyć swoja koncentrację i sprawność rachunkową. Kilka dodatkowych informacji znajdziesz na stronie: http://www.sebn.pl

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 7