Z KLASĄ MUNDUROWĄ O TAJNIKACH KRYMINALISTYKI PDF Drukuj Email

 

W miniony piątek (1.03) uczniowie klasy o profilu policyjnym Zespołu Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach uczestniczyli w nietypowych zajęciach. Tematem lekcji, którą poprowadził asp. Danielem Jaszcz technik kryminalistyki z pyrzyckiej komendy były podstawowe zagadnienia z zakresu kryminalistyki.

Uczniowie klasy mundurowej w ramach podpisanego porozumienia pomiędzy szkołą, a pyrzycką Policją systematycznie uczestniczą w lekcjach organizowanych na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach. Tym razem na specjalnie przygotowanej lekcji młodzież dowiedziała się na czym polega praca policyjnego technika kryminalistyki. O tajnikach swojej służby opowiadał asp. Daniel Jaszcz.

Zajęcia praktyczne były poprzedzone krótkim wykładem teoretycznym, podczas którego policjant omówił rodzaje śladów kryminalistycznych oraz sposoby ich zabezpieczania na miejscy zdarzenia. Przedstawił niektóre sposoby zabezpieczania śladów biologicznych, mechanoskopijnych i traseologicznych.

Następnie uczniowie przeszli do pomieszczeń, gdzie na co dzień pełnią służbę technicy kryminalistyki. Młodzież szkolna zobaczyła praktyczny sposób działania zintegrowanego stanowiska do wykonywania zdjęć sygnalitycznych wraz z urządzeniami do elektronicznego daktyloskopowania. Najwięcej emocji wzbudził „life skaner”, który służy do pobierania odcisków linii papilarnych od osób. Ochotnicy mogli sprawdzić jak działa ten sprzęt. Uczniowie przekonali się, że każdy kto jest na zdarzeniu kryminalnym pozostawia po sobie ślad.

 

mł. asp. Marcelina Pałaszewska

KPP w Pyrzycach